ایرانی ها صدرنشین سودا خانه و اخذ شهروندی از ترکیه

به گزارش همشهری آنلاین بوسیله نقل از دوچه وله، ترکیه جزو اولین کشورهایی بود که پس ازآن از شیوع کرونا داخل ایران مرزهایش با این کشور را بست؛ اما از آن زمان، ایرانیان به صدرنشین فروش خانه داخل ترکیه تبدیل شدند.

  طالع آنکارا ۲۳ فوریه (سوم اسفند پارسال)، قرص دو روز پس ازآن از اثبات رسمی موارد ابتلا به کرونا تو جمهوری اسلامی، مرزهایش با ایران را بست.

به رغم امانت شدن مرزها، شهروندان ایرانی درون ماههای فوریه، مارس و تا اینکه آوریل (ماه گذشته) که کرونا به سرعت درون ترکیه عالمگیر واضح کرد، به صدرنشین خریداران مسکن ترکیه در میان خارجی ها دگرگونی شدند. قبلا، عراق صدرنشین حیات و ایران در رله دوم قرار داشت.

مرکز آمار ترکیه تو گزارش جدید خود از فروش مسکن بوسیله اجنبی ها می گوید ایرانیها درون ماه فوریه ۷۲۱ واحد ساختمان در این کشور خریداری کرده و برای مقدماتی مرحله صدرنشین مشتریان خارجی مسکن درون ترکیه شدند.

ماه مارس، شمار خرید مسکن توسط ایرانیها درون ترکیه به ۴۶۵ مورد و درون ماه گذشته به ۱۷۵ مورد رسید. به رغم هبوط ابتیاع مسکن، ایرانیها در هر سه ماه یاد شده، صدرنشین مشتریان خارجی املاک درون ترکیه بوده اند.

نکته جالب اینکه سودا ساختمانی به خارجی ها بوسیله فکر شیوع کرونا و قرنطینه کشور طی ماه مارس و خصوصا آوریل به شدت مسئله نزولی داشته، اما سهم ایرانیها از خرید مسکن درون این ناحیه روند صعودی را تجربه کرده است.

سهم ایرانیها در خرید مسکن درون میان خارجی ها در ماه فوریه ۱۷ درصد، مارس ۱۵ درصد و تو ماه آوریل نزدیک ۲۰ درصد وجود.

ایرانیها از سال ۲۰۱۷ خرید خانه از ترکیه را افزایش دادند. در همین سال، شهروندان ایران تنها ۷۹۲ واحد خانه از ترکیه خریده بودند که ۲۰ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۶ بود و ایرانیها در جایگاه هشتم مشتری اجنبی خانه درون این کشور بودند. درون سال ۲۰۱۸ این نما به ۳۹۷۵ واحد و در سال گذشته میلادی این نما به ۵۴۲۳ واحد بلندی گرفت.

تو چهار ماهه ابتدایی سال سیال میلادی همچنین این رقم ۲۰۲۱ واحد بوده که به رغم شیوع کرونا و بسته شدن مرزها، نسبت بوسیله دور مشابه پارینه ۵۸ درصد تکثیر مدال می دهد. وضعیت ارز، ساختمان و پیله

از سال ۲۰۱۷ تاکنون، قیمت لیر ترکیه در مقابل دلار تقریبا شقه شده و پیله سالانه همچنین بطور متوسط حدود ۱۴ درصد بوده است. در همین دوره زمانی اگرچه ریال ایران در مقابل دلار ۷۷ درصد از ارج خود را از دست داده که بیشتر از کاستی بها لیر است، اما متوسط نرخ تورم سالانه تو ایران همچنین دو برابر ترکیه بوده است و رشد ارج مسکن در ایران به مراتب اعلی از ترکیه بوده است.

به عبارتی ساده، حتی اگر ارزش دلاری مسکن را تو دید بگیریم، منفعت خرید مسکن در ترکیه و ایران هنگام سه سال گذشته چندان تفاوتی با بی آرامی ندارد و حتی شرایط مسکن ایران – حداقل روی کاغذ – بهتر از ترکیه است. بدین ترتیب، بلندی گیری خرید مسکن توسط ایرانیها در ترکیه باید علتی خارج از محاسبات مالی و سود اقتصادی داشته باشد.

اخیرا بخت ترکیه اطلاع دادن کرد که از سال ۲۰۱۷ به این سو، نزدیک هفت هزار خارجی از زیاد از صد کشور به خاطر خرید بناء در ترکیه، فیروز به گرفتن راست شهروندی شدند که ایرانی ها صدرنشین بودند. تو این گرداگرد ۱۴۷۵ نفر ایرانی، ۸۴۲ نفر عراقی و ۸۱۲ نفر افغانی به خاطر بیع ساختمانی حق شهروندی ترکیه را دریافت کردند.

این ناحیه از سپتامبر ۲۰۱۸، شروط اعطای ضایع شهروندی به شرط سرمایه گذاری داخل میدان املاک سرزمین را آسانتر کرد و ۲۵۰ هزار دلار سرمایه گذاری جهت دریافت عبث شهروندی در نظر محزون شد که چهار برابر کمتر از قبل بود.

جزئیات آمارهای ماهانه نیز نشان می دهد از این تاریخ به بعد، آهنگ رشد سودا خانه توسط خارجی ها، خصوصا ایرانی ها که با خروج آمریکا از برجام همچنین مواجه شده بودند، رشد چشمگیری داشته است.

البته، درون میان خریداران بنیانی خارجی مسکن تو ترکیه شهروندان آلمان، روسیه و عربستان نیز دیده می شوند و مشتریان حقیقی راسته مسکن ترکیه تنها ایران، عراق و افغانستان ازاله.

از طرف دیگر، برخلاف میدان مسکن ایران که سپس از تحریمها، به رغم تکثیر قیمت، با افت چشمگیر شمار معاملات خانه و رکود درون این بخش مواجه شده بود، راسته مسکن ترکیه توانسته گرمی و سرزندگی خود را حفظ یواش.

شمار بیع مسکن درون ترکیه بوسیله خارجی ها درون سال گذشته نسبت به سال ۲۰۱۸ حدود ۱۵ درصد و نسبت بوسیله سال ۲۰۱۷ حدود ۱۱۰ درصد رشد داشته است. شمار معامله مسکن در میان شهروندان خود ترکیه نیز طی این مدت اگرچه رشد کمی داشته، اما حداقل شبیه ایران با افت چشمگیر مواجه نبوده است.

طی سال گذشته زیاد از یک میلیون واحد بناء در ترکیه خرید شده است که ۸۰ درصد آن در استانبول، قلب اقتصادی کشور و آنکارا پایتخت ملک بوده است.

این در حالی است که بر شالوده آمارهای بانک مرکزی، تعداد معاملات ماهانه ساختمان داخل تهران هنگام دو سال گذشته با تلاطمهای چشمگیر، بین ۵ هزاره تا ۱۵ هزاره در نوسان بوده که متناسب مقایسه با حجم مجلل معاملات مسکن در استانبول و آنکارا زدودن.

تابستان پارسال جمهوری اسلامی نیز اعلام کرد شهروندان اجنبی که ۲۵۰ هزار یورو در بسرنوشت شوم دچار کردن املاک ایران تنخواه گذاری کنند، مجوز اقامت ۵ ساله داخل قلمرو قبض می کنند. از آن زمان هیچگاه آماری درباره فروش ساختمان در ایران به اجنبی ها منتشر نشده و اصولا با شرایط ایران، خواست نمی رود این پیشنهاد مورد توجه سرمایه گذاران خارجی قرار محزون باشد. بازرگانی ایران و ترکیه

آمارهای رسمی ترکیه نشان می دهد وارداتش از ایران در سه گانه ماهه نخستین سال ۲۰۲۰ نسبت به دور مشابه پارسال حدود کبد برابر افت داشته و بوسیله ۲۸۲ میلیون دلار فصیح است.

این کشور در ماه مارس تنها ۳۳ میلیون دلار واردات از ایران داشته که نسبت به مارس پارینه ۱۹ طبق هبوط مدال می دهد. هنوز آمارهای ماه آوریل منتشر نشده است.

صادرات ترکیه به ایران نیز تو سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۰ نسبت به دور مشابه پارسال تقریبا نیم شده و به ۴۵۱ میلیون دلار روان. این کشور در ماه مارس تنها ۴۷ میلیون دلار صادرات بوسیله ایران داشته که نسبت به مارس پارسال ۶ برابر سقوط نشان می دهد.

ترکیه از نیم دوم پارینه فروش نفت از ایران را بوسیله خاطر تحریمهای آمریکا ایستا کرد. از فرجام ماه مارس سال ساری نیز در معلول شکافتن خط لوله گازی توسط گروه «پ ک گ» در مقبره ترکیه، این سرزمین واردات گاز از ایران را راکد کرده و بوسیله نظر می رسد حداقل در سه گانه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ هیچگاه گازی از ایران هوشیار نخواهد کرد.